DJBT40-11-56 Trailer Mobile Diesel Concrete Mixing Pump, Concrete Mixer with Pump
group name
Concrete Mixing Pump
Min Order
1 set
brand name
Saintyol DAWIN Machinery
model
DJBT40-11-56
Nearest port for product export
Qingdao, Shanghai, Tianjin
Delivery clauses under the trade mode
FOB, CFR, CIF, EXW
Acceptable payment methods
T/T, L/C, Westem Union, Cash
update time
Thu, 14 May 2026 20:07:24 GMT
Paramtents
  • Mixing Capability 15-20m3/hr
  • Pumping Capability 40m3/hr
  • Engine Power LOVOL 56KW
  • Supporting Legs 4 Pcs Hydraulic
  • Delivery Cylinder 180mm Diameter
  • Valve S
  • Mixing Tank 0.45m3
Packging & Delivery
  • Min Order1 set
Briefing
Detailed
diesel concrete mixer with pump concrete mixing pump
Instruction:
Features & Advantages:
A: Quality mixed concrete output.
B. Theoretical mixing capability in 15-20m3/hr.
C. Pumping capability in 30m3/hr or 40m3/hr/
D. Pumping system could be used separately for jobs.
F.2 man control the whole machine, costs and labors saving.
H.Bigger aggregates allowed, the DJBT40 concrete mixing pump mixer and pumping system allowed the max 40mm-50mm aggregates rubble and pebble stones for concrete mixing.
Specifications:
Item
Unit
Parameter
Concrete pump
and mixer
Max. theoretic concrete delivery volume
m³/h
40
Max. theoretic delivery pressure
MPa
11
Max. delivery frequency
times/min
26
Type of distribution valve
S tube valve
Main oil cylinder specification: cylinder dia./role dia.× stroke
Mm
Φ100×700
Diameter of delivery cylinder
Mm
Φ180×700
Hopper capacity
L
600
Discharging height
Output opening diameter
150
Pipeline inside diameter
125
Mixing drum
L
450L
Power system
Rated power of pumping  diesel engine
KW
56 (LOVOL 1004-4)
Revolution
r/min
Hydralic system
Type of Hydraulic oil circuit
Open circuit
Maximum oil pressure of main system
MPa
28
Max. mixing speed
r/min
42
Hydraulic oil tank volume
420
Other parameters
High and low pressure switch
Equipped
Procedure-control electric lubricating system
Equipped
Concrete slump range
Allowed pumping maximum aggregate size
(standard concrete)
Pebble 50mm
rubble 40mm
Dimensions (L × W × H)
4960×2050×2800mm